Anadolu Arısı

4
paket arı

Eğer internette Anadolu arısı yazdığınız zaman insanları bu konuda çok büyük muhalefe düştüklerini göreceksiniz. Yaptığınız araştırmada da göreceksiniz ki bazı arıcılık kaynaklarında böyle bir arı var demiş bazıları ise bunu ancak kulağıma anlatırsın gibi ifadelerde bulunmuşlar. Peki gerçekten bizim bu bölgemizde Anadolu arısı var mı?

Anadolu Arısı adını Anadolu yarımadasından aldığı Anadolu arılarındandır. Anadolu arıları içeresinde bir kaç çeşit olduğu için bu arı ırkı bunun içine dahil edilmiştir. Bu ırk, çeşitli ekolojik özellikleri kapsamaktadır. Peki nedir bunlar; bu arılar yavaş çoğalabilen, çok iyi kış şartlarını geçiren, nektarı ve koloni yerlerini bulmada çok iyi olan, oğul vermeye yatkın olan, sakinliği ve sokma özelliğin az olması Anadolu arısını bazı özellikleridir.

Anadolu bal arısı hakkında şu şekilde de bir bilgi mevcuttur: Anadolu arısı, mozayığına dahil iki arı ırkı da, Güney Ege’de bulunan İtalyan Arısı, ve melezleriyle doğu Anadolu’da Aras nehri boyunca çok eskiden gelip, yerleşmiş olan ve değirmencilik mesleği ile uğraşan beyaz Rusların getirtiği ve yetiştirdikleri bu arılar kafkas arıların bir farklı özelliği olduğu bilinmektedir. Nektar toplama, kışlama yeteneği ve oğul eğilimi yüksek fakat yağmacılık eğilimi düşüktür. Ayrıca kış döneminde az bal tüketen Anadolu bal arısı ırkı, uygun koşullarda hızlı gelişir. Hastalıklara ve zararlılara karşı direnci oldukça yüksektir. Besin durumuna bağlı olarak iyi larva besleme eğilimi Anadolu arısının önemli davranış özelliklerindendir. Bunlara ek olarak kovan içerisinde ilave petek örme ve propolisi fazla taşıyıp kullanma gibi arzu edilmeyen özelliklere sahiptir.

Anadolu arısı aynı zamanda bir papaz tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ye götürüp ıslah çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalara sonucunda daha iyi ana arılar elde edildiği görülmüştür. En büyük vasıfları, Anadolu iklimine çok iyi uyum sağlamış olmaları ve hastalıklara karşı dirençli olmaları Anadolu arısının tercih sebebi olmaktadır. Nektarın az olduğu dönemlerde bile bal toplayarak ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bu arılar genelde esmer ve küçüktürler. Bulunduğunuz yerde daha önce hiç arı girişi yoksa ve uzun yıllar hatta hiçbir zaman bölgenize dışarıdan arı girişi yoksa muhtemelen oralarda da anadolu arısı olma ihtimali vardır.

Anadolu arısı ve ana arısı siparişi vermek için; Ana Arı Gen sitesine bakabilirsiniz.

paket arı
Önceki İçerikKar Altında Kalan Arı Kovanları
Sonraki İçerikArıcılık Hibe Desteği
Subscribe
Bildir

4 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments