2017 Arıcılık Destekleri ve Hibesi

3
paket arı

2017 yılı arıcılık desteleri ve hibesi ile ilgili yeni haberler çıktıkça sitemizde yayınlamaktadır. 2017 yılı başları olarak yakın bir zamanda hayvancılık yatırımlarına yapılacak destek için 3 yıllık dönem zarfında uygulanacak olan hibe oranları belirlendi. İşte arıcılık sektörü alanında alınabilecek hibe miktarı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Genel olarak hayvancılık yatırımlarına destek sağlanması için önümüzdeki üç yıllık zaman diliminde uygulanacak olan hibe oranları belirlendi. Bakanlar Kurulu tarafından duyurulan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete’de yayınlanarak artık yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek olan şehirlerde 2017 ila 2019 yılları arasında uygulanacak olan yeni kararlarla birlikte; kırsal alanlarda istihdamın geliştirilmesi, gelirlerin artırılması, ülkenin damızlık manda, koç teke ihtiyacının karşılanması ve kaz, hindi, arıcılık, ipek böcekçiliği gibi hayvancılık faaliyetlerinde, üretim ve kalitenin yükseltilmesi için damızlık ve ticari modern işletmelerin kurulması, ithalatın azaltılmasını sağlayacak yatırımların desteklenmesi amaçlanıyor.

Alınan kararlar, hem gerçek, hem de tüzel kişi üreticiler için 150 baş kapasiteye sahip, projeli olan damızlık manda, düve üretimi işletmesi kurma ve kapasitede artırma, ayrıca zamanda bu işletmeler için yapılacak olan rehabilitasyon yatırımları, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlikleri’nin 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç veya teke üretimine yönelik işletme kurması veya kapasitelerini 500 baş olacak şekilde artırması gibi önemli yatırımları kapsarken aynı zamanda 1000 adet damızlık kaz, bin adet ticari hindi ve beş yüz adet ticari kaz yetiştiriciliği için de yapılacak yatırımlar kapsamına alınmaktadır.

Böylece desteklemeler hakkında genel bilgi verdikten sonra, kaz ve hindi yetiştiriciliği için yüzde 75, arıcılık için yüzde 60, ipek böcekçiliği için yüzde 100, koç-teke ve manda için  de yüzde 50 oranında  hibe desteği uygulanacak.

HİBE DESTEĞİ VERİLECEK YATIRIMLAR VE KAPSAMI

a) Gerçek ve tüzel kişi üreticilerin 150 baş kapasiteye sahip projeli damızlık manda düve üretimi işletmesi kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitesinin 150 baş olacak şekilde artırılması ve bu işletmelerin rehabilitasyon yatırımları.

b) Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliklerinin 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç-teke üretimine yönelik işletme kurmasını veya mevcut işletmelerin kapasitesinin 500 baş olacak şekilde artırılması, bu işletmelerin rehabilitasyon yatırımlarını ve işletmelerden koç teke alımı yapacak yetiştiriciler.

c) Gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, 1000 adet damızlık kaz ile 1000 adet ticari hindi ve 500 adet ticari kaz yetiştiriciliği için yapacakları yatırımlar.

d) Gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, 30 adet kovan ile yapacakları arıcılık yatırımları.

e) Tüzel kişilerin ipek böceği yetiştiriciliği için yapacakları yatırımlar.

Bakanlar Kurulu kararında hibe desteği verilecek illerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirleneceği kaydedildi. Ancak Bakanlık tarafından hazırlanan ‘Milli Tarım Projesi’ kitabında hibe desteği verilecek iller şunlar:

2017 Yılı Arıcılık ve Diğer Sektörlerdeki Desteklemelerin Hibe Oranları:

1) Arıcılık (Alet ve ekipman ve boş kovan alımı): %60

2) Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği (Yeni inşaat yapımı, alet ve ekipman alımı: %75

3) İpek Böcekciliği (Besleme evi yapımı, alet ve ekipman alımı, dut bahçesi tesisi): %100

4) Koç/Teke ve Manda (Yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite artırımı, makine alet ve ekipman ile hayvan alımı): %50

2017 HİBE DESTEĞİ KAPSAMINDAKİ İLLER

Damızlık Koç ve Teke Desteklemeleri: Afyonkarahisar, Antalya, Uşak, Eskişehir, Konya, Karaman, Mersin, Kırıkkale, Bursa, Balıkesir, Kırklareli, Tekirdağ, Ordu, Sivas, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Van, Hakkari, Siirt, Şırnak, Nardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Bingöl.

Damızlık Manda Yetiştiriciliği: İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Zonguldak, Düzce, Samsun, Afyon, Kayseri, Diyarbakır, Muş, Bitlis.

Kaz Yetiştirciliği: Kars, Ardahan ve Muş

Hindi Yetiştiriciliği: Bingöl

Arı Yetiştiriciliği: Arıcılık ve İpek böcekçiliği ile ilgili hibe desteği verilecek iller önümüzdeki dönemde sitemizde açıklanacak olup takip ediniz.

Yukarıda hem arıcılık alanında hemde diğer hayvancılık sektörlerinde desteklemeleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu şekildeki hibe destekleri 2017-2019 yılları arasında verilecek. 2017 arıcılık desteleri ve hibesi hakkında yeni haberler sitemizde yayınlanacaktır.

paket arı
Önceki İçerikArılı Kovan Desteği
Sonraki İçerikTürkiye Arıcılar Birliği Arı Ölümlerini Araştırdı
Subscribe
Bildir

3 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments