2016 Yılı Bal Fiyatları

309
paket arı

Her yıl olduğu bal fiyatları konusunda yazımızı yazmaktayız. 2016 yılı bal fiyatları hakkında bilgiler vermekteyiz. Eğer bal üretimi yapıyorsanız 2016 yılı bal fiyatları yazımızın altına ürettiğiniz bölge ile birlikte fiyatlarınızı yazarak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. 2015 yılı bal fiyatları ile ilgili müşterilerimizin yorumlarını görmek için ilgili yazımıza bakabilirsiniz. http://www.aricilik.com.tr/2015-yili-bal-fiyatlari/

Ürününüz hakkında bilgi verip, irtibat bilgilerinizi aşağıdaki YORUMLAR kısmına yazarak daha fazla kişiye ulaşarak el emeği ürünlerinizi satabilirsiniz.

Burada yazacağımız bal fiyatları son tüketici için yazılan bir yazı olacaktır. Ticari olarak üretimi yapanlar için farklılık arz etmektedir. Bu yazının amacı, gerçek bal tüketmek ve ailesi ile birlikte bal yemek isteyen kişiler için belirlenmiş fiyatlar olacaktır. Çünkü arı ve doğa görmeden bir çok bal üretimi yapmakta olup, bunlara karşı son tüketiciyi uyarmak ve bilinçlendirmektir.

Eğer gerçek ve hakiki bal yemek istiyorsanız öncelik olarak çevrenizde tanıdığınız insanlar bal almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Daha sonra yine tanıdığınızın bir tanıdığının balı alabilirsiniz. Çok zengin bir semtte, çok afilli bir alışveriş merkezinden çok para vererek almış olduğunuz bal gerçek bal ve kaliteli bal olduğunu asla göstermez. Orası sadece bir vitrindir ve vitrinde ne olduğunu bilemezsiniz. Gerçek bal üretenden balı alırsanız hem üretici sevindirmiş olursunuz, hemde o üretici de hakkı ile balını satmış olmaktadır.

Şimdi 2016 yılı bal fiyatları ile ilgili bilgiler vererek bal çeşitleri hakkında özet detaylar verelim; 

karakovan balıKarakovan Balı; karakovan balı olarak ifade edilen bu bal eski kütük ağaçlar içinde üretilen her şeyi ile doğal olan bir baldır. Günümüzde bu şekilde bal bulmak neredeyse imkansızdır. Fiyatı: 150-200 TL gibi olmaktadır. Standart olarak satılan çerçeve halindeki karakovan balı ise bildiğimiz kasnaklar halinde yapılan bal ise eğer katkı kullanılmadı ise 80-100 TL olabilmektedir. Yine kasnak halinde üretilen 15-20 TL satılan karakovan balları konumuz dışında tutulmuştur.

 

petek balıPetek Balı; normal çerçeve olarak üretimi yapılan bal çeşididir. Petek balına arıcı çerçeve hazır mum takar arılar kendi halinde o mumun etrafına bal doldurarak kabartırlar ve resimde görmüş olduğumuz bal meydana gelir. Araya konulan mum doğal olmaktadır ve yenilebilir eğer yemek istemiyorsanız balını iki tarafını yiyip, o mum kısmını atabilirsiniz. Fiyatı ortalama olarak: 50-70 TL arasında olmaktadır. Bu fiyatlar hakiki ve yayla balı fiyatıdır.

 

 

süzme balSüzme Bal; standart petek balı üretimi yapan arıcı aynı zamanda bu petek balları süzme makinesi aracılığı ile süzerek balın süzmesi yapmış olur. Petek olarak bal yemesini sevmeyen tüketiciler için süzme bal almaları tavsiye edilir. Eğer tanıdığınız bir yerden bal alıyorsanız petek veya süzme bal almışsınız çok önemi yoktur. Ama tanımadığınız bilmediğiniz bir yerden bal alırken petek bal alabilirsiniz. Süzme bal sahtekarlığa daha çok maruz kalabilmektedir. Tabi ki petek bal üzerinde de aynı şekilde sahtekarlık yapabilir. Fiyatı: 70-80 TL civarında olabilmektedir.

kestane balıKestane balı; ağırlık olarak ülkemizde kestane ağaçlarının olduğu yerlerde olan yoğun kıvamı olan bir baldır. Kıvamının yoğun olması ve az olmasından dolayı biraz daha pahalı olmaktadır. Az üretimi yapıldığı için genel olarak petek halinde satılmaz süzme kestane balı olmaktadır. Petek balı olarak olmamasının nedeni ise, peteğin bir köşesine yapıp bir köşesi boş kaldığı için tüketici tarafından cazibesi düştüğü için arıcılar da sağım yaparak satışa sunmaktadır. Fiyatı ise: 80-90 TL civarında olabilmektedir.

Yukarıda yazılan fiyatlar ortalama olmaktadır. Ülkemizdeki ekonomik düzeyi göz önüne aldığımızda fiyatlar biraz yüksek olabilir ama arıcılar arasında gerçek balın fiyatları da bu şekilde olabilmektedir. Şeker ve farklı karışımlar katılmadan kendi yediği balı satan insanların ürünlerinden bahsediyoruz. Unutmamalıyız ki..! her türlü sahtekarlığı yapıp yukarıda yazdıklarımızın izlenimi verip bal satanlara karşıda uyanık olunuz.

Özetle; sizlere 2016 yılı bal fiyatları ile bilgiler vermeye çalıştık. Bal üretimi yapıyorsanız ve daha fazla müşteriye ulaşmak için aşağıya üretim yerinizi yazarak irtibat numaralarınızı yazarak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Yine söylüyoruz tanımadığınız ve güvenmediğiniz insanlardan bal almayın ve bal aldığınız yerin adresine bakınız. Örnek olarak Ardahan ilinden bal alacaksanız balı adres olarak ordan geldiğine dikkat edebiliriz. Bu sahtekarlığı engeller mi tabi ki hayır. Az bir bal alıp, baldan memnun kalınca daha sonra o kişiden yine bal alabilirsiniz. Allah vicdanlı insanlar ile karşılaştırsın ve ağzınızın tadı bozulmasın…

Ürününüz hakkında bilgi verip, irtibat bilgilerinizi aşağıdaki YORUMLAR kısmına yazarak daha fazla kişiye ulaşarak el emeği ürünlerinizi satabilirsiniz.

2017 yılı bal fiyatları yazısını görmek için TIKLAYIN…

paket arı
Önceki İçerikArı Saldırısına Uğrayan Çiftçi Öldü
Sonraki İçerikBal Üreticisine Yatırım Yapılacak
Subscribe
Bildir

309 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments