Ankara Arıcıları İçin Son Başvuru Bugün

0
paket arı

Ankara ilinde arıcılık yapan ve yapmayı düşünenler için son başvuru bugün yani 9 Mart 2018 tarihidir. Ankara ilinde arıcılı yapan tanıdığınız veya yapacak olan varsa bu haberi kendilerine ulaştırmaya çalışın. Yada siz yapmayı düşünüyorsanız yolu hemen Ankara Belediyesine doğru yol almaya başlayın.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Başkent’teki bal üretiminin artırılması ve arıcılıkla uğraşan vatandaşlara destek sağlanması amacıyla başlattığı arılı kovan ve malzeme desteği için son başvuru tarihinin 9 Mart olduğu açıklandı.

Yaklaşık 2 bin arı yetiştiricisinin faydalanacağı destek için merkez ilçelerde oturan vatandaşlar Büyükşehir Belediye binasındaki Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanlığına, çevre ilçelerdekiler ise ilçe tarım müdürlüklerine başvuruda bulunabilecekler. Katkı payını yatıran yaklaşık 2 bin Başkentli arı yetiştiricisine yapılacak ihalenin ardından yüzde 25 katkı payı ve yüzde 75 hibeyle kişi başı 5 adet arılı kovan, 2 kilogram arı otu, 10 kilogram arı keki ve 1 takım arıcılık malzemesi desteği sağlanacak.

Ankara’da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için üreticilere imkanlar ölçüsünde gerekli her türlü desteğin verileceğinin altını çizen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, sık sık gerçekleştirdiği ilçe ziyaretleri sırasında üreticilerden gelen talepler doğrultusunda destek çalışmalarının çeşitlendirilmesi gerektiğini belirterek, yeni desteklerle birlikte bu yöndeki çalışmaların hızlandırılması talimatını vermişti. Bu kapsamda daha önce boş arı kovanı desteği sağlanacağının açıklanmasına karşın arıcılığın geliştirilmesi adına kovanların arılı olarak dağıtılması kararlaştırıldı. Arı Yetiştiriciliği Sertifikası sahibi vatandaşlara katkı payı karşılığında Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanlığınca belirlenen yaklaşık 10 bin arılı kovan ve arıcılık malzemesi desteği sağlanacağı bilgisini veren yetkililer, 9 Mart’ta sona erecek başvurular için gerekli koşul ve belgeleri şöyle sıraladılar:

Bu destekten kimler faydalanıyor?
Daha önce arıcılık desteğinden faydalanmayanlara öncelik tanınacak. Arı Yetiştiriciliği Sertifikası’na sahip olanlar, kamu personeli olmayanlar, (muhtarlar başvuruda bulunabilirler) Arıcılar Birliği üyesi olmayanlar ve aynı hanede ikamet etmeyenler. İstenen belgeler; nüfus cüzdanı fotokopisi, SGK Hizmet Döküm Belgesi (kamu personeli olmadığını gösterir belge), Arıcılık Sertifikası ve ikametgah belgesi getirmeleri gerekmektedir.

paket arı
Önceki İçerikArı Aktarma İşlemi
Sonraki İçerikTürkiye’deki Bal Firmaları (Markaları)
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments