Strafor Arı Kovanı

4
paket arı

Türkiye bal üretiminde Çin’den sonra ikinci sıradayız. Ülkemizdeki bal verimi batı ülkelerine göre düşük olmasının sebebi, yeni teknik ve yöntemlerinin kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. İşte burada en önemli faktör bal verimi artırmak için strafor arı kovanı devreye giriyor. Bal verimi yüzde kırk artıran bu kovanlar bir çok faydası bulunmaktadır. Ülkemizde de giderek strafor kovan kullanımı artmaktadır.

Ağaç kovanlarda bazı bölgelerde rutubet olması ve ana arının geç yumurtlamasından dolayı arının gelişimi geç olacağı için sağlıklı bir kovan durumu olmayacaktır. Ama strafor arı kovanı ile birlikte kışın aşırı soğuklardan koruyarak ve yazında aşırı yaz sıcaklıklarından korunması sağlamaktadır. Bu şekilde arıların sıcak havalarda aşırı su kaybını önleyerek, kışında aşırı bal tüketimini önlemiş olur ve ilkbahara daha güçlü koloni ve besini yeterli arı kovanları ile çıkma şansını buluruz.

Strafor arı kovalarında bal verimi %40 arttığı gibi aynı zamanda yavru durumu da %70 gibi artmaktadır. Ahşap kovanlara göre strafor kovanlar daha hafif ve hijyenik olması tercih sebebi olmaktadır. Hijyenik bir ortamda bulunan arılar hastalıklara karşı dirençli olur ve arı hastalıklarından da bu şekilde korunmuş olunur. Ve strafor malzemesi hijyenik olmasından dolayı günümüzde bir çok sektörde saklama kabı olarak da kullanılmatadır. Saklama kabı olarak kullanılmasında dolayı uzun süre saklanan gıdalara herhangi bir şekilde zarar gelmemektedir.

Ne var ki günümüzde arıcılarımızı yeni arıcılık tekniklerine ayak uydurmak zor olduğu için hala eski geleneksel arıcılık yöntemine devam edilmektedir. Çünkü arıcılarımız elinde eski kovanlarının olması ve strafor kovanda maliyetli olmasından dolayı hemen ayak uyduramamaktadır. Strafor kovanları denemek istiyorsanız eskiyen kovanlarınızın yerine strafor arı kovanları alarak yenileme sürecine girebilirsiniz.

paket arı
Önceki İçerikOcak Ayında Arı Keki Verilir Mi
Sonraki İçerikArı Kovanı İhalesi
Subscribe
Bildir

4 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments