Arıcılıkta Ekim Ayında Yapılması Gerekenler

4
Arıcılıkta Ekim Ayında Yapılması Gerekenler
paket arı

Her ayda bir çalışma olduğu gibi Ekim ayında da yapılması gereken bazı işler bulunmaktadır. Duruma bağlı olarak arılar her gün yapılması gereken çalışmalar bilen olabilir ama belirli bir düzen ve planda ilerlerseniz ona göre işleri daha iyi yoluna sokmuş olursunuz. Ekim ayında yapılması gereken çalışmaları aşağıya bir kaç madde halinde açıklamaya çalışalım.

Yapmayanlar için bal sağımı: Bazı yörelerde hala bal sağımı yapmayan illerimiz var. Çam balında olan arıcılarımız ve hobi olarak arıcılık yapan yüksek rakımlı yaylalarda bir kısım arıcılarımız hala arılarından ballarını almamış olabilir ve artık sağımı işlemlerini yapıp arıların durumuna bakmaları gerekmektedir.

Kış duruma sokma: Bal sağımı yaptıktan sonra veya bal sağımı yaparken arının gücüne bağlı olarak kaç çerçeve kalması gerektiğine karar verip ona göre ballı çerçeve bırakmalıyız. Eğer arı güçlü ise 8-9 çerçeve arıyı baskın bir şekilde basıyorsa bu arıyı ortalama 8 çerçeve bırakmamız lazım ve boş petekler varsa bunları alıp üst kattan aldığımız ballı çerçeveli alta vererek arının kış bol stoğunu karşılamış oluruz.

Ana arı kontrolü: Arıların genel kontrolünü yaptıktan sonra ana arı olmayan arıları var ise acil olarak ana arı temin edip bu kolonileri kurtarmamız gerekir. Çünkü bu şekilde anasız olan arıları bırakmamız durumunda kışı çıkaramayacak ve ilkbahar ayına arı kayıpları ile çıkmamak için ana arılı bir şekilde kovanları kışa sokmamız gerekir. Ana arı temin etmek için Ana Arı Gen isimli internet sitesinden sipariş verebilirsiniz.

Takviye besleme ve takip işlemleri: Eğer sezon boyunca bal olmayan arılar var ise bu ayda besleme yaparak kış stoğunu hazırlatmış oluruz. Besleme yaparken şerbeti 2 kg şekere 1 litre su katarak yapabilirsiniz. Bu şekilde 3 günde bir akşamları verebilirsiniz. Eğer balı var ise ana arıyı yumurtlama teşvik amaçlı ise yine kek ve şerbet vererek besleme yapılabilir. Bu şekilde beslemelerin ana arının yumurta atmasına vesile olarak kışa daha fazla arı mevcudu ile girmiş oluruz.

Yine Ekim ayında arıcılıkta yapılması gereken çalışmalar ile ilgili sorularınız olursa veya farklı konularda sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere her zaman sorabilirsiniz.

paket arı
Önceki İçerik2020 Yılı Arıcılık Fuarları
Sonraki İçerikArıcılık Nerede Yapılır
Subscribe
Bildir

4 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments