Arı Otu (Faselya)

Arı Otu (Faselya)
22 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 21.098 kez okundu.

Arı Otu (Faselya)

arı otuÇok kaliteli balı olan bu bitki, iyi bir mera bitkisi olmasının yanında, yeşil gübre bitkisi ve tıbbi bitki olarak da yetiştirilmektedir. Arı otunun tohumları küçük olduğu için tekstür ve drenaja dikkat edilmelidir. Ekimle birlikte, yanmış çiftlik gübresi veya toprak tahlili sonrası hesaplanarak Ekimde 5 kg saf azot (N) ve 5 kg fosfor (P2O5)i verimi artıracaktır. Kışları sert geçen bölgelerimizde ilkbahar ekimi yapılmalıdır. Çiçeklenme süresini artırmak amacıyla; ekimi bir kaç defada yapmak ve sulama yapılıp vegetatif dönemi uzatarak tohum oluşumunu geciktirmek mümkündür. Sıraya ekimde, sıra arası 20- 30 cm arasındadır. Dekara atılacak tohum 1 – 1,5 kg olup 1-2 cm derinliğe bırakılmalıdır. Elle serpme de daha fazla tohum kullanılır. Ekimi, çiçeklenme süresini artırmak amacıyla bir kaç defada 2-3 hafta aralıklarla yapmak mümkündür. Böylelikle farklı zamanlarda çiçeklenmeye gelen bir tarla elde edilerek çiçeklenme periyotu uzatılabilir.

Arı Otu (Fazelya)Ekim Zamanı Tavsiyesi:
Senede 3 defa ekim yapılması tavsiye ediliyor.
1.Ekim > ilkbaharda
2.Ekim > Haziran-Temmuz
3.Ekim > Sonbaharda

İlkbaharda ve doğada çiçeklenmenin bitmesinden önce yani haziran-temmuz aylarında ekimi tavsiye ediliyor.
Arıcılıkta bal üretimi olarak ve hayvancılıkta yem bitkisi olarak kullanılmaktadır. 60-100 cm boylanma yapar.
Arı otu tek yıllık bitkidir. Toprak seçiciliği yoktur,her tür toprakta yetiştirilir. Ilıman iklimlerde sonbahar,sert iklimlerde sonbahar ekimi yapılmalıdır.

arı otu fazelya 14Arı otu ekiminden önce toprak iyi bir şekilde sürülmeli daha sonra tapan(sürgü) ile sıkıştırılmalıdır.
Toprak işlemi yapıldıktan sonra dekara 20-30 kg taban gübresi atılır. Gübreden sonra dekara 1-1,5 kg arı otu tohumu serpilir ve son olarak sürgü ile tohum Üzerleri kapatılır. Mevsim yağışları yeterli ise sulama ihtiyacı olmaz fakat yağış olmadığı takdirde sulama gerekmektedir. Arı otu 2 ay boyunca çiçekli kalmaktadır. Çiçeklerden daha uzun bir süre faydalanmak için ekim 15 günlük periyotlarda ekilebilir.

1 dekar ekimi yapılan arı otu tohumu 2 koloni arıyı besler.50-70 kg değeri yüksek bal üretir. Arı otunda çiçekler açık mor renklidir. Arı kolonisinin gücüne göre iyi bir sezonda koloni başına 5-9 kg arı otu balı hasat edilebilmekte, dekara bal verimi 30-100 kg arasında olmaktadır.

Akdeniz sahil kuşağında rakımı 500 metreye kadar olan yerlerde sonbaharda eylül-kasım ayları arasında ekilmektedir. Karadeniz Bölgesinde ise Ocak ayı sonunda ekilen arı otu, Mayıs ayı ortasından itibaren çiçeklenmeye başlamaktadır. Ülkemizde yapılan arı otu yetiştiriciliğinde herhangi bir hastalık ve zararlıya karşı ilaçlama yapılmasına gereksinim yoktur.

Arı Otu (Fazelya) 13Arı Otunun Bal Arıları İçin Önemi:
1832 yılında Avrupa’ya getirilen arı otu Almanya ve İngiltere başta olmak üzere bir çok Doğu Avrupa ülkelerinde yeşil ve kuru ot bitkisi, erozyonu önleyici örtü bitkisi ve süs bitkisi olarak kullanımı yanında, elverişli bir nektar ve polen kaynağı olarak da arı yetiştiricileri tarafından geniş bir şekilde ekimi yapılmaktadır. Ayrıca silaj üretimine çok uygun bir bitki olması nedeniyle süt verimi artışına katkıda bulunmaktadır.

Bütün bu faydalarının yanında arı otu, arılar için yarayışlı olduğundan arı merası olarak kullanımı daha yaygın olmaktadır. Arı otu, nektar ve polen kaynağı açısından dünyanın en üstün 20 bal bitkisi arasında yer almakta; pek çok ülkede bal arılarının yararlanması için özellikle arılıkların önüne ekimi yapılmaktadır. Bazı Avrupa ülkelerinde ise arı yetiştiricileri kolonilerini gezginci arıcılık sistemi içerisinde arı otu ekili alanlara özellikle taşımaktadırlar.
Genel olarak nektar ve polen kaynağı olan arı otu silo yemi olarak da kullanılabilmektedir. Erken ekimlerde maksimum çiçeklenme 6000 adet/m2 ye ulaşırken Ekim sonu ve Kasım aylarındaki ekimlerde en üst nokta 9000 adet/m2 olmuştur.

arı otu tohumuArı Otunun Arılara Faydaları:
1-Kovanda arı sayısını artırır
2-Arılı çerçeve ve yavrulu alan miktarını artırır
3-Koloni ağırlığı artar
4-Dolayısıyla nektar, polen ve bal miktarında %50 artış sağlar. Arı otu hayvanlara da verilebilir.Konu hakkında sormak istediğiniz soru olursa yorumlar kısmından yazarsanız cevaplamaya çalışırız.

SİPARİŞ: http://www.aricilikmalzemeleri.gen.tr/?p=653


Bir önceki yazımız olan Hediye Ana Arı Kampanyası başlıklı makalemizde ana arı, ana arı hediyesi ve ana arı kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

kafkas ana arı Arıcılık Forumu
Arı Otu (Faselya) Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. Vaqif dedi ki:

  Herkese selamlar. Tohumun nasil elde ede biliriz ? Ben Azerbaycandan yaziyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Vagif, yazının en altında sipariş için diye bir link var oraya başvurabilirsiniz.

  2. emrah dedi ki:

   Global Tohumculuk olarak biz sertifikalı olarak satıyoruz.
   05323644617

 2. durmuş gürler dedi ki:

  ekecek olur isek tohumunu ayrıştırmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?tohumu ayrıştıracak makine mevcut mu?

  1. Admin dedi ki:

   durmuş gürler, makinesine daha önce ülkemizde görmedik ama mutlaka bunun bir makinası vardır.

 3. sezgin kocaman dedi ki:

  gerçekten bu sene ektim çok güzel verim aldım yalnız durmuş beyin dediği gibi biçimden sonra tohumu ayrıştırmak çok zor oldu biçtikten sonra yerini tekrar sürdüm dökülen tohumlardan çok muzzam çıkmış ama gün itibari ile kış geldi heralde yetişmeden soğuk alır acaba ilkbaharda tekrar çatlarmı kışa dayanıp dayanmadığını nasip olursa bahara göreceğiz aksaraydan selamlar

  1. emrah dedi ki:

   Global Tohumculuk olarak sertifikalı olarak satışını gerçekleştirmekteyiz.
   05323644617

 4. Hüseyin yıldız dedi ki:

  Sulama yapacağım için yabancı ot mücadelesi gerekir, nasıl mücadele etmeliyim yabancı otlarla,?

 5. yaşar dedi ki:

  arı otu bazı kaynaklarda 9-14 kilo bal verir yazıyor o başka bir bitki mi yoksa bilgi yanlış mı. Birde arı otumu yoksa kayseri yoncası mı ekmek daha mantıklı bal için

  1. Admin dedi ki:

   yaşar, bildiğimiz ot’tur. Görsellerinde de görebilirsiniz.

   1. yaşar dedi ki:

    peki dekara bal verimi ne kadar. Birde arı otumu yoksa kayseri yoncası mı ekmek daha mantıklı bal için

Sayfa başına git