Arı Oğulu

2
Arı Oğulu
paket arı

Arı oğulu, arı kovanlarını yine ayrı kovanlar halinde bölünerek arı kovan oluşturulmasıdır. Arı oğulunun oluşması yeni çıkan arıların kovandaki ana arı ile koloniyi terk etme durumudur. Bu şekilde arı kovanında çıkan arı topluluğuna arıcılıkta arı oğulu diye ifade edilmektedir.

Arı oğulu olduğu dönemde arıcı için en çok işlerin bulunduğu ve arıcının yoğun çalıştığı zamandır. Arı kovanları göz ile kontrolü sürekli yapılmalı arı oğullarının çıkacağı sıcaklıkta ve saatlerde arılıkta bulunulması gerekir.

oğulİlkbaharda süratle çoğalan ve artık kovana sığamayan arı kolonisi oğul çıkarma hazırlıklarına başlar. Özellikle bal kaynaklarının çok olduğu ve mevsimin de müsait olduğu senelerde bu olay çok sık görülür. Oğul mevsimi genelde yine buluduğu yere göre değişir Mayıs ayının başından Haziran ayının ortalarına kadar devam eder. Bu dönemin başlangıcı ile bitişi iklim, hava ve coğrafi şartlara göre değişir. Nektar akımının doruğa çıktığı büyük bal toplama mevsiminin başlamasıyla oğul mevsimi de sona ermiş olur.

Koloninin oğul çıkarma hazırlığına başladığının en önemli işareti kuluçkalık çerçeveleri üzerinde görülen ana arı memeleridir. Normalde her kovanda bir tane ana arı bulunur ve bu ana arı başka bir ana arı ile karşılaştığında aralarında ölümüne bir savaş başlar. Kovandaki ana arı, işçi arılar tarafından yapılan yeni ana memelerine bile tahammül edemez ve tahrip etmeye çalışır. Ama oğul mevsiminde işçi arılar yeni ana arı üretmek için peteklerin alt kısımlarında, yüksük şeklinde ana arı hücreleri yaparlar ve ana arının bu hücreleri tahrip etmesini engellerler.

Genç ana arı çıktığında işçi arılar bunların kavga etmesine izin vermez. Buna sinirlenen eski ana arı yumurtlamayı ve beslenmeyi bırakır. Zayıflayarak uçmaya hazır hale gelir. Havanın müsait olduğu bir gün yanına bir kısım işçi arıyı da alarak kovanı terk eder. Ana arı  arılığın çevresinde müsait bir ağaç dalına konar. Kendisini takip eden diğer arılar da üst üste konarak küme şeklinde bir salkım oluşturur. Salkım şeklindeki oğul arısı arıcı tarafından usulüne uygun şekilde alınarak yeni bir kovana konur.

Mevsimin müsait olduğu zamanlarda ikinci, üçüncü, hatta altıncıya kadar arı oğulu çıkabilir. Fakat çıkan her oğul kovan nüfusunun azalması ve kovanın gücünü yitirmesi anlamına gelir. Bal verimini yüksek tutmak isteyen arıcı doğal oğul çıkışını engellemek zorundadır. Hiç değilse ilk oğuldan sonra çıkan oğullara izin vermemek gerekir. Çünkü oğul sayısı arttıkça, çıkan oğulların nüfusu azalır. En son çıkan oğullar çoğunlukla kendilerine kışın yetecek besin ve nüfus sayısına ulaşamazlar. Arıcının bu kovanlara bakması gerekir.

İlk çıkan oğul’un anası çiftleşmiş olduğu için döllüdür ve hemen yumurtlamaya başlar. Fakat daha sonra çıkan oğulların genç anaları çiftleşmedikleri için, doğumlarından 5 ya da 6 gün sonra döllenme uçuşuna çıkarlar. Yine takibi yapılmalı ana arı yumurtlamaya başlamadıysa yeni ana arı koloniye veribilir. Yen ana arı dediğimiz satın alacağınız bir ana arı olur yada arılığınızda üretimi yaptığınız bir ana arıda olabilir.

paket arı
Önceki İçerikArıcılıkta Nisan Ayı İşlemleri
Sonraki İçerikArı Oğulu Engelleme
Subscribe
Bildir

2 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments