Arı Irkları ve Özellikleri

5
arı ırkları ve özellikleri
paket arı

Arıcılık faaliyetine başlamayı düşünüyorsanız veya yapıyorsanız hangi arı ırkı ile çalışmanız gerektiğini ve bu arının ne tür özellikleri olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü çalıştığınız arıyı iyi tanımazsanız ona nasıl müdahale edeceğiniz ne zaman ne vereceğinizi bilemezsiniz. Örneğin, propolis üzerine çalışmak istiyorsunuz ama karniyol ırkı kullanıyorsunuz yanlış en iyi propolisi kafkas arısı toplar ve iyi verim alırsınız bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

arı ırkı ve özellikleri 1

Dünya genelinden bilinen 24 adet arı ırkı vardır ama bunların 5 tanesinin ekonomik anlamda değeri olmaktadır yani bu 5 arıdan insanlar arı ürünleri alabilmektedir. Diğer kalan 21 arı türü kendi halinde hayatları sürdürüp yaşamaktadır. Şimdi ekonomik anlamda değeri olan bu arı ırkları üzerine açıklama yapıp ve bu arıların ne tür iyi ve kötü özellikleri var onları anlatacağız.

Kafkas arı ırkı ve özellikleri: Kafkas arısının ülkemizde de damızlık sahası olup ve yayılım bölgesi doğu anadolu ve doğu Karadeniz bölgelerinde bulunmaktadır. Bu yörelerden elde edilen damızlıklar ile Türkiye’nin ve dünyanın her yerine yayılmıştır. Genel hat bölgesi olarak Orta Kafkasya olarak bilinmektedir. Diğer arı ırklarından ayıran en önemli özelliği dil uzunluğunun yüksek olması ve yükse dağlarda bulunan dağ çiçeklerinin derin nektarlarından bal derleyebilmektedir.

kafkas arı ırkı ve özellikleri

İtalyan arı ırkı ve özellikleri: İtalyan ülkesinin Sicilya adasından üretimi yapılmakta olup, dünya geneline buradan yayılarak genişlemiştir. Ama asıl ıslah çalışmaları yine italya’nın Bologna şehrinde yapılmıştır. Sıcak ve ılıman iklim arısı olup, yazların kurak geçtiği yerlerde yüksek verim alınmaktadır. Hızlı çoğalma  kapasiteleri vardır ve ilkbahar ayından başlayıp sonbahar ayına kadar aynı ayarda ana arı yumurta atmaya devam eder. Hızlı petek örme kabiliyetleri iyi olduğundan güzel bal toplarlar. Ekonomik olarak değerli bir ırktır.

italyan arı ırkı ve özellikleri

Karniyol arı ırkı ve özellikleri: Bu arı ırkının yurdu ise Avusturya ülkesinin Alpleri’nin güney kesimi ile Balkanların kuzeye kesiminde bulunan Slovenya ülkesinde bulunmaktadır. Irklar arasından en uysal arı ırkı olarak bilinir ve oğul eğilim yüksektir ama kışlama yeteneği iyidir. Bulunduğu bölgeye hemen uyum sağlayarak çevrede bulunan nektar kaynaklarını keşfederek bal toplamaya başlayan bu arı ırkı günümüzde yüksek verimli ırkları arasında yerini almaktadır.

karniyol arı ırkı ve özellikleri

Esmer arı ırkı ve özellikleri: Bu arı ırkı esmer arı olarakta geçmekte olup, yayılım bölgesi olarak Avrupa’nın Alpler’inin batısı ile kuzeyi arasında bulunan Rusya ülkesinin orta kesiminde bulunmaktadır. Bu arı ırkı bazı ülkelerde saf olarak damızlık üretimi olmak ile birlikte genel olarak melez yani f1 üretimi yapılmaktadır. Kışlama yetenekleri başarılı sayılmaktadır.

esmer arı ırkı ve özellikleri

Anadolu arı ırkı ve özellikleri: Ülkemizde var olan bu arı ırkları ticari amaçla Abd, Kanada ve İlgiltere gibi ülkelere götürülmüş ve orada ıslah çalışması yapılarak dünyaya yeniden satmışlardır. Çalışkan ve uysal aynı zamanda bölge şartlarına dayanıklı arı ırkıdır. Bal tüketimi az olup, bundan dolayı çok kıt nektar akımında bilen bal toplayabilirler. Yönleri karıştırarak farklı kovanlara girdiği görülmüştür. Oğul eğilimleri vardır ama yağmacılığı pek yoktur.

anadolu arı ırkı ve özellikleri

Yukarıda yazmış olduğumuz bilgiler doğrultusunda arı ırkları ve özellikleri konusunda bilgi sahibi olmuş oldunuz. Yine paylaştığımız resimler ise arı türlerini göstermektedir. Tablo olarak paylaştığımız ise genel hatları konuyu gayet güzel özetlemektedir.

paket arı
Önceki İçerikArıcılık Projesinde Bulunacak Evraklar
Sonraki İçerikOksalik Asit İle Varroa Mücadelesi
Subscribe
Bildir

5 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments