Ana Arı Üretimi Nasıl Yapılır

2
paket arı

beekeeping picturesProfesyonel anlamda sizlere burada ana arı üretimini bahsetmekten ziyade her arıcının kendi arılığında amatör düzeyde ana arı üretimi nasıl yapılır konusunda bilgiler vermeye çalışalım. Ana arı üretimi doğal yollarla da çoğaltabiliriz veya suni yöntemler ile de çoğaltmak mümkündür. Ana arı üreteceğiniz koloniyi iyi seçmek gerekiyor. Seçeceğiniz arı kovanının iyi yavru atan, mevsiminde bol bal toplayan ve polen veren arılardan seçmek önemlidir. Ana arı üretimi yaparken aynı zamanda arı oğulu ile ve suni oğul ile arı çoğaltabiliriz.

ana arı üretimi nasıl yapılır 3Ana arı üretiminde damızlık kovanınız ne kadar önemliyse çiftleştirme yapacağınız erkek arılarda o kadar önemlidir. Üretim için seçeceğiniz başlangıç kolonisi ve bitirici koloniler büyük itina ile seçilmelidir. Damızlık olarak seçtiğiniz arıdan yine damızlık almak istiyorsanız bu kovanı ayrı bir yere götürmeniz gerekir ki, damızlık kalitesini sürekli koruyabilesiniz. Yine üretim aşamasındaki kovanlarınız olan, besleme kolonisinin güçlü olmalı ayrıca mevsiminde gelecek olan ana arıların beslenmesi için gereken arı sütünün yeterli olması ve son olarak erkek arıların verimli olması üreteceğiniz ana arının kalitesini değiştirecektir. Bu şekilde üretmiş olduğunuz ana arının yumurtlaması iyi olacaktır.

ana arı üretimi nasıl yapılır 4Gerçek manada ana arı üretmek istiyorsanız aşağıda paylaşmış olduğunuz PDF dosyasını baştan sona kadar okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Okumanızı bitirdikten sonra da en altta bulunan ana arı üretim videosunu izledikten sonra artık arılığınıza gidip gerçek bir ana arı üretim işlemine başlayabilirsiniz.

paket arı
Önceki İçerikHangi Arı Irkını Seçmeliyim
Sonraki İçerikDeğişik İlkel Arı Kovanları
Subscribe
Bildir

2 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments