Türkiye’nin Ballı Bitkiler Florası

1
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

Eğer arıcılık işini yapıyorsanız mutlaka ballı bitkiler konusunu iyi bilmeniz gerekir. Çünkü, arıcılık mesleğine başlamadan önce bulunduğunuz yerdeki bitki türünü ve arıcılık için uygun tabiat var mı yok mu diye bilmek gerekir ki ona göre yaptığımız işte başarılı olalım. Gidip hiç arıcılık için önemli bitki türü yok ise bütün sezonu boş geçirir ve arıcılığa küsersiniz. İşte bu durumda bulunduğu yerdeki ballı bitkileri bilmek için aşağıdaki bitki türlerini iyice okuyun ve çevrenizde de onlardan var mı yok mu diye araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

Ballı Bitkiler Florası; yine aşağıda paylaşmış olduğumuz ballı bitkiler ile ilgili yazıda bütün bitkilerin illere göre Türkiye’nin hangi dönemde ve hangi aylarda bitkilerin çiçeklenme yaptığını da görebilirsiniz. Ballı bitkiler florasına sahip bir yerde yaşadığınızı ve yeni bitkiler olduğunu çevrenizde görmeye başlayacaksınız bu yazıyı gördükten sonra.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz dökümanı altında bulunan ballı bitkiler ile ilgili resimlere bakarak hangi bitkinin ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Resimlere bakmanızı tavsiye ederiz.

paket arı

Bir sonraki yazımızda ise Ballı Bitkilerin Çiçek Açma Zamanı hakkında yazımızı yazacağız.

satılık arı ve paket arı
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
HASAN HÜSEYİN ERDOĞAN

Çankırı da bulunan doğal bal bitkileri tam doğru olarak yandıtılmadığın düşünüyorum.Balda birincilik nasıl alınıyor.2016 yılı birincisi de Çankırıdan çıktı.Çizelgenin gerçege uygun olarak hazırlanmasını dıliyoru ÇANKIRI MERKEZE 25 KM.KUZEY TARAFINDA BULUNAN DEREÇATI/HANDIRI KÖYÜNDE ARICILIK YAPMAKTAYIM.YAKLAŞIK 100 KOVAN ARIM VAR.BULUNDUĞUM BÖLGE FLORA YÖNÜNDEN ÇOK ZENGİNDİR.HAVASI SUYU TOPRAĞI DAĞI TAŞI ÇOK TEMİZ KİRLENMEMİŞ BİR BÖLGEDİR.SANAYİ VE TARİM YOKTUR. BU ÖZELLİKLERİ NEDENİYLE,ARILARIMIN ŞUAN BULUNDUĞU YERDE, 2014 MUĞLA ÇAM BALI KONGRESİNDE HEMEN BİTİŞİĞİMİZDEKİ MERZİ KÖYÜNDEN MERAL ARICILIĞIN BALI TÜRKİYE BİRİNCİSİ DÜNYA İKİNCİSİ OLMUŞTUR.BEN AYNI YAYLAYI KULLANMAKTAYIM. İLERİ Kİ ZAMANLARDA BENDE DERECE ALACAĞIMDAN HİÇ ŞÜPHEM YOKTUR.TÜM AMACIM İNSANLARA SAĞLIKLI BAL YEDİREREK ÖZELLİKLE HASTA VE SÖK ELLERE… Read more »