Arıcılık Destekleme Ödemeleri Başladı

3
ana arı siparişi
satılık arı ve paket arı

TC Numarası 2 ile 4 ile bitenlerin kovan desteklemeleri 19 Ocak 2018 Cuma günü, 6 ile 8 olanlar ise 22 Ocak 2018 Pazartesi gününden itibaren ilgili bankadan alabilirler. Bu desteklemeler 2017 yılında kovan başı başvurduğumuzun sonuçlarıdır.

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından birliklere üye arıcılara 2017 yılı için planlanan destekleme ödemelerine başlandığını söyledi.

Birlik başkanı; Türkiye genelinde kovan başı yapılan destekleme ödemesi kapsamında, arı yetiştiricilerinin hesaplarına paralarının yatırılmaya başlandığını belirtti.

paket arı

Arıcılara ilk defa 2003 yılında ana arı adı altında yapılan destekleme ödemesinin 2008 yılından sonra kovan başı verilen destekle devam ettiğini anımsatan Çiftçi, bu tarihten itibaren arıcılara kovan başına 10 lira verildiğini ifade etti. Çiftçi, ilk etapta kimlik numaralarının son rakamları 0, 2 ve 4 olan arı yetiştiricilerinin Ziraat Bankasındaki hesaplarına paralarının yatırılmaya başlandığını, 6 ve 8 olanların ise 28 Ocak’ta paralarını alacağını kaydetti.

Ülke genelinde yaklaşık 47 bin üreticiye 60 milyon lira destekleme ödemesi yapılmasının planlandığına işaret eden Çiftçi, “Ordu’da ise yaklaşık 2 bin 500 üreticimize 5 milyon lira destekleme yapılacak.” dedi.

Çiftçi, arıcılara kovan başı destekleme ödemelerinin zamanında yapıldığını belirterek, “Destekleme adeta arıcılarımızın yüzünü güldürdü. Destekleme ile üreticilerimiz arılarının bahar bakımlarını yapacaklar. Destekleme ödemesi piyasayı hareketlendirecek. Bu paradan sadece arıcılarımız değil, tüm esnafımız yararlanacaktır.

satılık arı ve paket arı
guest
3 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Fatma

Bu yıl icinde olan desteklemeler ne zaman yatacak TC sonu 6 ne zaman olur geçen yıl daha erken almıştık odemeleri

uğur

Maalesef arıcılık için ödenen kovan desteklemesi çok küçük bir rakam. Kovan başı 10 tl 1 kovanın varroa mücadelesi için harcanan para bile değil. Arı olmaz ise tarımda olmaz üretimde olmaz, sonra insanlar birbirini yer. 1 anaarı 40 tl, 10 adet mum ve çıta 50 tl, 1 çuval şeker 160 tl, 1 adet ilave 30 tl, daha varoa ilacını yakıt parasını konaklama yerlerine ödenen paraları eskiyen kovanların değiştirilmesini rakam olarak belirtmiyorum. Arıcı harcar harcar bitmez. Mevsim uygun gitmeyip istediği balıda alamazsa arıcının ebesininkini gördüğü andır, söver söver bitmez. Ha unutmadan yazayım, birde bu kadar olumsuzluğa rağmen en temiz katkısız balı,poleni,arısütünü,propolisi üretmeye… Read more »

Ahmet Buğra OKUR

Uğur Bey merhaba, siz nerede yapıyorsunuz mesleğinizi ve ne zamandır yapıyorsunuz? Ben de kursa gidip arıcılık yapıp bal üretmek istiyorum. Doğayı seviyorum, arıların tabiat için temel direk olduğunu da biliyorum. İki satır yazarsanız sevinirim. Telefonunuzu kaydetmişsiniz, bakarsınız yüz yüze de görüşebiliriz.
Saygı ve sevgiyle.