Arı Zehiri Covid 19’a Karşı Yardımcı Olur Mu?

0
arı zehiri koronaya karşı
paket arı

Korona virüsüne karşı arı zehiri için araştırmalar yapılmaktadır. İlk araştırmalar Çin yapılmış olup ve olumlu sonuçlar verdiği aynı zamanda bugünlerde ise Almanya ülkesinden de araştırmalar yapılmaktadır. Artık arılar sokuyor diye korkmayın, bırakın az soksun!

arı zehiri korona 1

Haberin içeriği ise şekilde devam etmektedir. Doktor Karsten Münstedt, arı zehirinin COVID-19’a karşı çalışıp çalışmadığını araştırmak için meslektaşlarıyla bir anket geliştirdi. Çin’den yapılan bir araştırma ona bunu kanıtlıyor. Almanya’dan arıcıların buna katılmaya davet edilmiş.

COVID-19’a karşı arı zehiri: arıcıların hastalanma ihtimali daha düşük mü?
Nisan 2020’nin sonunda, Toxicon dergisi , Çin’den yapılan bir araştırma hakkında , en çok etkilenen Wuhan eyaletinde bile, henüz hiçbir arıcı COVID-19’dan muzdarip olmadığını gösteren bir rapor yayınladı . Bu çalışmada toplam 5.115 arıcı ile görüşülmüştür (Wuhan’da 723). Apiterapi merkezlerinden 121 hasta da analiz edildi. Bazı insanlar enfekte kişilerle yakın temasta olsa da, hiç kimsenin COVID-19’u yoktur. Alman doktorlar Prof. Dr. Karsten Münstedt, Dr. Heidrun Männle ve Prof. Dr. Jutta Hübner ve bunları kendi araştırmalarının temeli olarak kullanmak istiyor.

Arıcılık anketlerinin ilk sonuçlarına göre, Çinli doktorlar arı zehirine toleransın koronavirüs enfeksiyonuna (Yang W, Hu FL, Xu XF. Arı zehiri ve SARS-CoV-2) karşı koruyucu bir mekanizma olabileceğini öne sürdüler. Toxicon.2020 29 Nisan. Pii: S0041-0101 (20) 30224-5. Doi: 10.1016 / j.toxicon.2020.04.105.).

Arı zehiri: korona virüslerle savaşma seçeneği?
Almanya’dan üç doktor şüpheli ve bu ülkedeki arıcıları sorgulamak istiyor. Bu nedenle, arıcıların korona virüsü hakkındaki deneyimlerini rapor edebilecekleri Jena Üniversitesi ile işbirliği içinde bir anket tasarlanmıştır. Karsten Münstedt’e göre, Jena Üniversitesi etik komitesi de bu çalışmayı olumlu olarak değerlendirerek devam ettirmektedir.

Türkiye olarakta bizlerden bu şekilde araştırmalar yapılması bekliyoruz. Son yıllarda da ülkemizde de arı zehiri üretimi üzerine çalışmalar yapılmakta olup, umarız korona virüsü ile ilgili güzel haberleri de ülke olarak yakın zamanda duyarız.

paket arı
Önceki İçerikSinop İlinde Arıcılık
Sonraki İçerikArıcılıkta Temmuz Ayında Yapılması Gerekenler
Subscribe
Bildir

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments