Tunceli’de Bal Sağımı

0

tuncelide bal sağımıTunceli’de doğal kır balının sağımı başladı. Başta Pülümür ve Ovacık ilçeleri olmak üzere kentte yıllık ortalama 450 ton organik bal üretiliyor.

Tuncelili arıcılar, yıl boyunca bin bir emekle ürettikleri balın sağım işlemlerine, Ağustos ayı sonlarına doğru başlıyor. Sağım işleminde dolu petekler kovandan alınırken, arılara kış mevsiminde yetecek kadar bal bırakılıyor. Sağım işleminin ardından alınan ballar, paketlenerek sofralara sunulmak üzere hazır hale getiriliyor.

Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı Erdal Duman. Kardeşi ile birlikte Ardıçlı köyünde petek, süzme, karakovan ve polenli bal üretimi gerçekleştiren Erdal Duman, Tunceli’nin bitki çeşitliliği yönünden zengin olduğunu belirterek, bunu hiçbir katkı olmadan aldıkları balın miktarının da gösterdiğini söyledi. Tunceli’de bal üretiminin bilimsel yapıldığını ve arıcılıkta iyi bir noktada olduklarını dile getiren Duman, Bölgemiz çok bakir bir bölge. Hiçbir kimyasal ilaçlamanın yapılmadığı, tarımsal ekimin olmadığı, hayvancılığın olmadığı, hiçbir kimyasal maddeye maruz kalmayan tamamen doğal, temiz su kaynaklarının bol olduğu bir bölge. Bu bölgede organik arıcılık yapıyoruz. Bu anlamda valilikle buna dönük projelerimiz var” dedi.

Üretilen kaliteli balı pazarlama konusunda sıkıntı çektiklerini ifade eden Duman, Tunceli’de arıcılığın gelişmesinin önündeki en büyük engelin de bu olduğunu dile getirdi.
Tunceli Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı Erdal Duman ise, arıcılar birliği olarak Dersim balını tanıtırken, kaliteli bal üretmeyen arıcıları teşhir edip, kaliteli bal üretenleri de öne çıkararak insanlara tamamen organik bal sunmayı amaçladıklarını kaydetti.

Duman, il genelinde bulunan yaylalara belirlenen kapasitenin üzerinde hayvan girişi nedeniyle arıcılığın olumsuz etkilendiğini belirterek, Bu durumdan yaylacılar da arı üreticisi de rahatsız. Yaylalara fazla hayvan girdiğinde hayvanlar da aç kalıyor. Arılar da zarar görüyor. Temennimiz kapasitelerin önceden belirlenip dağlara kapasite oranında hayvanların girmesi. Bunu özellikle çok istiyoruz diye konuştu.

Yorumunuz veya görüşünüz nedir?

Yazı hakkında yorumunuz nedir?
İsminiz Nedir