Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

9
paket arı

Değerli ziyaretçilerimiz, gerçek bal ile sahte balı anlamanın bir kaç yolunu sizler ile paylaşacağız. Ama bir bal üreticisi olarak gerçek balı en iyi anlamın yolu laboratuvar ortamında anlamaktır. Eğer bal alacaksanız en kestirme yolu ise de gerçek bal ürettiğine ve dürüstlüğüne inandığınız insanlardan alın.

Son zamanlarda internette sahte balı anlamanın diye saçma sapan videolar var reklam olmasın diye onları buraya paylaşmadık. Suya koyup sahte ile gerçeği efendim altıgen olursa gerçek olmazsa sahte gibi uydurma şeyler onlara sakın inanmayın. gerçek bal nasıl anlaşılır 2

Dünyada ve Türkiye’de balların neredeyse yarından fazlası sahte bal olduğu ortaya çıkmıştır. Sahte balı üreten sadece bizim ülkemiz değil bütün dünyada aynı konudan muzdarip. Balın sağlığımıza olan katkıları çok fazla. Doğal ve taze olması halinde vücudumuzdaki bakterileri öldürür ve antibiyotik görevi görür. Yapılan araştırmalarda ise bal sayesinde ileride bakterilerle mücadele etmeye yarayan aşı ve ilaçlar yapılacağı görüldü. Maalesef bazı organik ballar gerçek olmayabiliyor ve içinde gıda takviyeleri bulunabiliyor. Bunun haricinde sahte ballarda polen ve insan sağlığına yararlı olan maddeler bulunmuyor. Sahte balı tespit etmek ve sağlığınıza olan zararlarından kaçınmak için hemen bilmeniz gerekenleri öğrenmeye çalışın.

Sahte Balda Görülem Bazı Özellikler:

    • Balın içine yüksek fruktozlu mısır şurubu veya yapay tatlandırıcı vardır. Yediğiniz zaman tat koku gelmez.
    • Üreticiler arıları şeker şurubu ile besleyerek içerisinde polen olmayan maddeler üretmelerini sağlarlar.
    • Balı o kadar filtrelerler ki en sonunda içinde hiç polen kalmaz. Yani bal aldığınız zaman içinde tabiri caizse toz toprak olmalı.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
1- Bir yemek kaşığı alıp suyun içine koyun. Bal erirse gerçek değildir. Bal suyun dibine çökerse gerçektir.
2- Balın üstüne birkaç damla iyodin damlatın. Daha sonra da içinde biraz su olan su bardağına ekleyin. Balın rengi maviye dönerse içinde mısır nişastası vardır.
3- Su bardağının içine birkaç damla sirke koyun. Daha sonra da su bardağına bal ekleyin. Bal köpürürse içinde takviye madde vardır.
4- Kibriti balın içine sokup çıkarın ve daha sonra yakmaya çalışın. Eğer yanarsa bal doğaldır.
5- Balı yemek kaşığıyla alıp havada ters tutun. Eğer balın içinde su varsa yere düşecektir. Yoksa ve düşmezse gerçek baldır.gerçek bal nasıl anlaşılır 1Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir. Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterir. Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir. Lakin hemen hemen her bal belli bir zaman donma olabilir. Yazımızın başından dediğimiz gibi güvendiğiniz insanlardan bal almayı ihmal etmeyin.

Gerçek bal nasıl anlaşılır konusuna ekleyeceğiz herhangi bir şey varsa lütfen YORUMLAR kısmından bizlere yazmayı unutmayın. Gerçek bal hakkında aşağıdaki videoya bakın sizin için bir fikir olabilir.

paket arı
Önceki İçerik2018 IPARD ve TKDK Arıcılık Hibe Çağrısı Yayınlandı
Sonraki İçerikArıları Besleme Yöntemleri
Subscribe
Bildir

9 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments