Arı Birleştirme

2
arı birleştirme
paket arı

Adından da anlaşılacağı üzere birden fazla arı kovanının bir araya getirilmesine arı birleştirme denilmektedir. Arıların birleştirilmesi bir çok nedene bağlıdır. Bunlardan bir kaçını sizler ile paylaşmak istiyoruz.

1) Ana arıdan faydalanmak için; bir arı kovanından ana arı yoksa bir başka arı ana arılı olan kovan ile birleştirme yapılarak anasız olan arı kovanını yok olmaktan kurtamış oluruz.

2) Zayıf kovanları güçlü tukmak için; arıcılık işinden en önemli faktör güçlü arı kolonileri ile çalışmaktır. 10 tane zayıf arı kovanı olacağına 5 tane güçlü arı kovanlarının olması her zaman iyidir. O yüzden iki zayıf kovanı veya biri zayıf, diğeri güçlü iki kovanı birleştirmek için bu uygulamayı yapabiliriz.

Peki bu arı birleştirme işlemini nasıl yapacağız?

Öncelik olarak birleştirmek istediğimiz arı kolonilerini her geçen gün 1 metre olacak şekilde yaklaştırırız ve en son gün ikiside birbirine bitişik olacak şekilde yanaştığı zaman kovanları birleştirebiliriz. Yine arı birleştirme işlemi için arıların hepsinin kovanda olduğu akşam üzeri veya erken sabah saatlerinde yapılır.

Arı birleştirme için kullanacağımız malzemeler şunladır; arı birleştirme parfümü, gazete kağıdı ile birleştirme, un ile birleştirme veya elek teli ile birleştirme yöntemi ile arılarımızı kolay bir şekilde birleştirebiliriz.

Arı birleştirme parfümü ile yapmak için, iki kovandaki çerçevelerin üzerine bu spreyi püstürterek arıların birbirini kırmasını engelleyerek kolay bir şekilde birleşmektedirler.

Gazet kağıdı ile birleştirme yapmak için, asıl kovan alt olacak şekilde yani ana kovan diyelim daha sonra bütün arıların hangi kovanda olmasını istediğimiz kovansa o kovan altta olacak diğer kovan üste olacaktır. Bu iki kovan arasına gazete kağıdı konulmak suretiyle yapılır. 2-3 gün sonra bütün arılar bu gazete kağıdını kemirerek kendiliğinden birleşecektir. Birleşen arı kovanı hepsi aşağıda olacağı için üzerinde bulunan katı alabiliriz.

Un ile birleştirme yapmak için, bütün çerçeve ve arıların üzerine un serperek bütün arıların birbirini aynı şekilde görmesinden dolayı birleşmelerini sağlayacaktır.

Elek teli ile birleştirme yapmak için, bu işlem bir nevi gazete kağıdı ile yapılan birleştirme şeklindedir. Ama bir kovanın iki uçma deliği yapılarak araya ise bölme tahtası şeklinde elek teli konulmak suretiyle iki arı kolonisinin aynı yerde çalışmasını sağlayarak 2-3 gün sonra aradaki elek teli alınarak arıların birleşmesi sağlanır.

Bunların içinde en sağlıklısı arı birleştirme parfümü ile yapmaktır. Bu arı birleştirme parfümünu kullanırken içine şerbet konulursa arıların birbirini kırması hiç olmayacaktır. Bu birleştirme işleminde ufakta olsa arılar birbirini öldürebilir. Bu genel olarak normaldir. Son olarak iki arı kovanında ana arı var ise bu ana arılardan yaşlı olanı öldürüp kovan içine atınız ve genç ana arıyı bırakın. Siz bu işlemi yapmazsanız muhtemelen güçlü ve genç ana arı diğer yaşlık ve bitkin ana arıyı öldürerek kovanın hakimiyetini alcaktır.

Konunu daha iyi anlaşılması için gazate kağıdı ile arı birleştirme videosunu zileyiniz. Yine konu hakkında sorularınız olursa aşağıda bulunan “Yorumlar” kısmından sorabilirsiniz.

paket arı
Önceki İçerikArı Bakımı
Sonraki İçerikAna Arı Yetiştirme
Subscribe
Bildir

2 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments