Kestane Balı Yerine Rus Balı

3

TAB Yönetim kurulu üyesi Cafer Kaba’nın söylediği rusya balı ve gürcü balının ülkemize giriş yaptığı konusu üzerine duruyor. O bölgede arıcılık yapan arıcılarımız durum yaşadıkları için daha iyi bilirler, gerçekten sınırda bu şekilde bir giriş olup olmadığı konusunda fikirleri beyan etmeleri yerinde olacaktır. Kaba konuşmasında şu şekilde devam ediyor;

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kaba, bal tüketicilerine, “Bölgemizde kestane balı diye satılan Rus balına dikkat edin” uyarısında bulundu.

Kaba, yaptığı açıklamada, bölgede kestane balının, katkı maddeleri eklenmesinin ardından kaçak yollarla satıldığını öne sürdü. Sahte bal satışlarının özellikle Karadeniz bölgesinde sık yaşandığına işaret eden Kaba, “Bölgemizde kestane balı diye satılan Rus balına dikkat edin” dedi.

Bazı arıcıların bala glikoz maddesi katarak bu satışı gerçekleştirdiğine vurgu yapan Kaba, şunları söyledi:

“Tüketicilerimiz bu kaçak balları arıcılarımız vasıtasıyla alıyor. Bunu başka birisi istese zaten satamaz. Normal birinden kimse bal almaz. Bunu yapan arıcılarımız azınlıkta olmasına rağmen vatandaşlarımızın buna çok dikkat etmesi lazım. Sahte bala karşı olan mücadelemiz her zaman devam edecektir. Bu tür faaliyetlerde bulunan arıcıları tespit edip, gerekli cezayı uyguluyoruz. Ellerindeki kaçak balları imha ediyoruz. Ancak bu süreçte vatandaşlarımızdan beklentimiz, bal alırken sahte olup olmadığını kontrol etsinler ve tanımadıkları arıcılardan bal almasınlar. Böyle bir durumla da karşılaşırlarsa tarım müdürlüklerine başvursunlar.” diyerek konuşmasını bitiriyor.

Biz arıcılar olarak ülke arıcılığı için bu şekilde ucuz işlere kalkışmamız doğru edğil. Belki, bellu bir zaman para kazanacağız ama arıcılığın geleceği için ülkemize zarar vermiş oluyoruz. Eğer sınırda arıcılık yapıyorsanız lütfen bu şekilde ucuz ticarete kalkışmayalım. Hazır balı ordan alıp bu tarafa satmak kolay olanı önemli olan bizim üretip satabilmemizdir. Tüketiciler olarakta bu konuda uyanık olup bal konusunda bilinçli alış veriş yapmanız dileğiyle…

kafkas ana arı

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here