Her Yıl Arılar Kimyasal İlaçlar Yüzünden Ölüyor

0
arılar kimyasal ilaçlar yüzünden ölüyor

Her yıl bal arılarımızın yüzde 70’i kullanılan zirai kimyasal ilaçlar yüzünden ölmektedir. Özellikle erken ilkbaharın gelmesiyle çiftçilerin ağaç ve sebzelerin ilaçlaması arıların toplu ölümlerine sebep olmaktadır. Ülkemizde 84 bin arıcı işletmesinde 7,9 milyondan fazla arı kovanında 110 bin tonun üzerinde bal üretimi yapılmaktadır. Bu yazımızı paylaşarak sesimizi duyurabiliriz ve insanların bilinçlenmesini sağlayabiliriz.

Özellikle 2018-2019 yılında yüzde 70 oranında arı ölüme meydana geldi. Bu ölümlerin en büyüğü ise tarım alanlarından kullanılan kimyasal ilaçlar ve merdiven altı üretim ile ortaya çıkan zirai ilaçlar kullanılması ve bu ilaçların bilinçsiz çiftçiler yüzünden rastgele kullanılması meydana getirmektedir. Son yıllarda arıcılık sektörüne yapılan destekler ve sahte bala karşı getirilen tedbirler bal ve arıcılık sektörünün önünü açtı. Bal üretiminde Çin’in ardından dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye, yanlış ilaçlama, bilinçsiz arıcılık gibi nedenlerle potansiyelinin katbekat altında bulunuyor. Bilinçli arıcılık yaparak yıllık üretimin rahat bir şekilde artmasının mümkün olmaktadır.

arılar kimyasal ilaçlar yüzünden ölüyor 1

Ülkemizde ortalama, 250 – 300 bin ton bal üretme kapasitesi var ama Türkiye’de bir kovandan sezonluk alınan ortalama bal miktarı ise 14-15 kilogram oluyor. Bu rakam Avrupa ülkelerinde ise  60-70 kilogram ile 90-100 kilogram arasında değişiyor. Avrupalılar, bilinçli yapılan arıcılık ve ıslah edilen ırklarla bu rakamlara ulaşıyor. Türkiye’nin yıllık bal üretimi 110 bin ton civarında, Çin’den sonra en çok arılı kovan sayısına sahip ve dünyanın en çok bal üreten ikinci ülkesiyiz. Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla arılı kovana sahibiz. Yani sonuç olarak yanlış ilaçlama, bilinçsiz arıcılık gibi nedenlerle potansiyelimizin çok çok altındayız. Bilinçli arıcılıkla bu alandaki potansiyelimizi doğru kullanırsak yıllık üretimimizi rahat bir şekilde 250-300 bin tona çıkarma imkanımız var.

Yanlış ilaç kullanımı arıların yüzde 70’ini zehirledi. Bu yıl yüzde 70 oranında arı ölümlerin en önemli nedeni tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar, merdiven altı üretimle ortaya çıkan zirai ilaçların kullanılması ve bilinçsiz ilaç kullanımı. Arıların üzerinde bulunan parazitleri yok etmek için kullanılan bu ilaçlar, önce arı zararlılarımızı öldürüyor daha sonra bağışıklık sistemi çöken arılar ölüyor. Sentetik kimyasal ilaç kullanımının yasaklanmasına dair atılan adımlar sevindirici olmakla birlikte henüz yeterli olduğu söylenemez.

Yorumunuz veya görüşünüz nedir?

Yazı hakkında yorumunuz nedir?
İsminiz Nedir