Bakanlıktan 58 Milyon Arıcılık Desteklemesi

0

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) başkanlığını yapan Bahri Yılmaz şu şekilde bir açıklamada bulundu. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, arıcılık birliklerine üye olan arıcılara 2015 yılı içeresinden toplam 58 milyol liraklık gibi bir destekleme ödemesi yapılacağını belirtti.

Anadolu Ajansı  muhabirine açıklama yapan Yılmaz, bu aydan itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından birliklere üye arıcılara 2014 yılı için planlanan destekleme ödemelerine başlanacağını belirtti.

Yılmaz, ilk defa 2003 yılında 200 üreticiyle başlanan destekleme projesi kapsamında 2014 yılı içinde 45 bin arıcının desteklendiğine işaret etti.

Binlerce arıcının bu ödemeyi sabırsızlıkla beklediğini belirten Yılmaz, “81 ilde birliğimiz üyelerine yaklaşık 58 milyon lira ödeme yapılacak. Bu ödemeden birliklerimize üye yaklaşık 45 bin arı üreticisi yararlanacak. Bu ödemeden en fazla pay alan iller ise Muğla ve Ordu birliklerimizdir. Destekleme ödemesinin yüzde 25’ini bu iki birliğimiz dağıtmaktadır. Ödemeler kovan başına 10 lira üzerinden yapılacaktır. Ödemelerin tamamının Şubat ayı itibariyle tamamlanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu şekilde yapılan arıcılık desteklemeleri bir çok arıcıyı sevindirmektedir. Bir çok arıcıda ve birlik başkanlarıda bu tür desteklemeleri sabırsızlıkla bekliyorlar. Çünkü kovan başı ödeme yapıldığı için binlerce arıcı bu desteklemeden faydalanmış olacaktır. Arıcılık Desteklemeleri ile ilgili daha fazla bilgi ve ayrıntı için burada bulunan yazılarımızı muhakka bakınız: http://www.aricilik.com.tr/category/aricilik-desteklemeleri

kafkas ana arı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here