Arıların Üzerini Naylon Çuval Kapatmak Doğru Mu?

9

Bir çok arıcı arı kovanlarının üzerine naylo çuvallar ile kapatıyor sizce bu doğru mu bir yöntem mi merak ediyorum. Söyleyeceğiniz tavsiyelere göre bende o şekilde yapmak istiyorum hatta bir kısmı o şekilde.

9 YORUMLAR

 1. ben yıllardır kullanıyorum
  bir olumsuz tarafını görmedim..
  bez örtüye göre rutubeti bir nebze fazla olur ama bez örtüleride dayandırmıyor lime lime yapıyor
  tahta örtü hiç kullanmadım fakat kullananları biliyorum hatta tahta örtü kullanan arıcıların arılarını kontrole gittiğimde iyi bir yöntem olmadığını gördüm..
  tahta örtüyü kaldırmak, açmak bir zor birde kapatırken arılar altta kalıyor ölüyolar.. birde işin maddi boyutu var tabii

 2. Önceden defalarca izlediğim almanya da arıcılık videolarında kovanların üstünde şeffaf plastiğe benzer örtüler vardı. Arılarda 2,3 katlı ve sağlıklıydı. Bu kovanların alt kısmı tamamen telli olup özel üretimdi ve alttan küçük leğen benzeri yemliklerle besleniyordu. Görenleriniz olmuştur. Arı hava sirkilasyonunu istemiyor kendisi ayarlamak istiyor. Çuvalı ben de kullanıyorum ve arı çuvalı hava geçirmez duruma getiriyor. Tüm bunları düşününce bana da pamuklu bez yanlış geliyor.

  Saygılarımla

 3. Arkadaşlar çuval ve bez nem ortamı yaratmaktan başka hiç bir işe yaramaz!… Kovan bakımı bunlarla kolay oluyor ben bunlarla yaparım diyorsanız siz yenilikçi değil eski sistemlerle arıcılığa devam etmek istiyorum demektir.!… Bu yüzden arıcılık ilerlemek yerine gerilemeyi tercih ediyor!.. Biraz araştırmacı ve yenilikçi olalım.
  Çuval ve bez yerine ÖRTÜ TAHTASI kullanalım!…
  Arı hava sirkülasyonunu kendi yapar evet ancak oluşan nemi nasıl önleyecek? oluşan bakteri mantar virüs üremesini nasıl önleyecek? Arı propolis ile bunların girişini engelliyor ortamı bunlardan steril hale getirmeye çalışıyor siz aksine bunlar için ortam hazırlıyorsunuz!…

  • Çok doğru Nevzat bey tekrar kullanımı sırasında hastalık olan bir kovanın örtü bezini sağlıklı kovan’a koyarsak elimizde sağlıklı kolani kalmaz ve bu çuval ve bezleri herhangi bir sterilizasyondan geçiremediğimiz için tercih edilmemelidir…

 4. Üst örtü olarak sera naylonu kullanın derim.Ben sera naylonu kullanıyorum. Eğer üstten hava sızdırmaz yapar ve kapak altında da köpük veya benzeri malzemelerle ısı yalıtımı yaparsanız kesinlikle nem olmaz. Tahta kullanmak en zor olanı, kendinize işkence etmeyin.

 5. Holanda dan ziyaretime gelen bir arkadaş anlatmıştı; Hollanda da seffaf bizim masa örtüsü olarak kullandığımız naylonlara benzeyen naylonlarla kapatıyorlarmış. Sebebi şefaf oluşu nedeniyle kovan kapağını açıp, örtüyü açmadan arıların yüzeysel kontrollerini yapıyorlarmış. arılar naylon üzerine propolis yapmıyormuş. Naylonda bakteri üremesi beze, tahtaya ve diğer örgü malzemelerine gore çok daha az oluyormuş. Naylon gerektiğinde yıkanıp silinip anında tekrar kovana konulabiliyormuş. Kışın kovan içi sıcaklığı dışarıdan fazla olduğundan kovan içindeki nem naylonda terleme yapıyormuş ve arılarda dışarı çıkamadıklarından naylon üzerinde biriken nem damlalarından su ihtiyaçlarını gideriyorlarmış. Bizim ülkemizde arıcılık yapan bazı arıcılarımızın yıllarca kullandıkları ve simsiyah olmuş örtüleri görünce, arkadaşa hak vermekten kendimi alamadım.

 6. 3 veya 4 parça halinde örtü tahtası bunun ortaya geleni kavanoz kapağı esas alınarak delinir ve bu delik sinek teli ile kapatılır.Bu delik rutubete karşı havalandırma vazifesi görür.

 7. Yurtdisinda gördügüm bir usul olarak sicak balmumuna daldirilmis bezi kullanan da var mumlu oldugundan paralamiyorlar bir nebze olsun yalitimda sagliyor ustunde strafor ve ustunde metal kapak..Almanyada sera naylonu gibi kalin naylon kullanilir kisin ustten bakmaya ve arilarin su ihtiyacini karsilamaya yariyor . Masrafi az temizligi kolay , ari ust tarafi sicak ister bunu unutmayin havalandirma alttan olmalidir .. yazin günes ögleden sonra aksama dogru kovana vurmayacak yer secimi önemlidir, sabah gunesi almalidir, alti acik kovanlar icine sican girmeyecek sekilde korunursa yaz kis en saglikli kovanlardir..unutmayin ari bir böcektir, ev hayvani degildir..17erhanteke@gmail.com

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here