Arı Hastalık Çeşitleri

5

Arı hastalıkları, hastalığı oluşturan etkene göre;

Bakteriyel (Amerikan ve Avrupa Yavru Çürüklüğü, Septisemi),

Fungal (Kireç ve Taş hastalığı),

Viral (Arı Felci ve Tulumsu Yavru Çürüklüğü),

Paraziter (Varroa destructor,Acarapis woodi),

Protozoon (Nosema ve Amoeba)

ya da hastalığın oluştuğu konağa göre; ergin ve yavru arı hastalıkları olarak sınıflandırılabilir.

 

5 Yorumlar

  1. Bir kovanda, yarı yarıya erkek arı var ise ne yapmalıyım?Uzak bir yere silkeleyip, ızgara koydum olmadı, girişe tuzak koydum fayda etmedi,ana arı verdim öldürdü,arı memesi verdim çıkarıp öldürdüler. Cevap verirseniz memnun olurum.Selamlar….29/12/2015

    • Enver Kalkan, arılıktan uzak bir yere götürüp silkin uzak olsun mesafe. Çiftleşmi ve döllü ana arıyı verdiğiniz zaman hemen kabul edeceklerdir.

  2. Geçen yıl sonbaharda, üç gün arayla körükle varrova ilacı verdim.Baharda içinde bal olduğu halde, üç kovanın arıları ölmüştü.Sebebi ne olabilir?Selamlar…..

  3. Arı hastalıklarının içerisinde en lanet olanı yavru çürüğüdür. Amerikanı avrupasını bilmem, arıcılık yaptığım 2. yıl başıma geldi. 25 kovan arım yavru çürüğüne yakalandı. Ne antibiyotik verdim, nede kovanları yaktım. Mantığımla bu işi çözdüm. Arıları hastalandırma sebebinin çoğu arıcıdan kaynaklanır. Erken ilkbaharda arıyı sıkışık çalıştırın. Arılar ilerlemeyince bi nane olduğunu anladım. Anladığımda iş işten geçmişti. Petek gözlerine çubuk sokuyorum kahverengi sümük gibi bir sıvı uzuyor. Dedim boku yedik. Arılarını yavru çürüğüne yakalatmış diyecekler diye biçbir arıcıyada soramıyorum. Arılığımda hiç bir iş yapmadan akşama kadar düşündüm, sigarayı peşpeşe yakıyorum. Ertesi gün 25 adet anaarı ızgarasıyla geldim. Anaları 1 çıta arısıyla ilaveye koydum. Araya anaarı ızgarası yerleştirdim. Anaarı kuluçkalığa geçemediği için kuluçkalığa yumurta atamadı,1 çıtada üstte hapsoldu. Kuluçkalıkdaki yumurtaların yarısı sakatsa yarısı sağlam. Sağlamlar çıkana kadar 15 gün öylece bekledim. 15 günün sonunda kovanların içerisindeki tüm çıtaları boşaltıp çatır çatır yaktım. Arıları 3 gün çıtasız beklettim. Kovanların içerisine 4 er adet ham mum vererek şurupladım. Sonuç aynen oğul arısı gibi mum kabartıp yumurta basıyor. Yavru çürüğü felan kalmadı. Hastalığa yakalanan arıları o yıl ayçiçeğine götürdüm. 1 er ilave bal aldım. Bu anlatdıklarımı başka yerde okuyamazsının. Patenti bana ait. Başka arıcılara sorsam bolca antibiyotikli şurup ver diyeceklerdi. 0 544 546 49 48 arıcı uğur aktaş.

Yorumunuz veya görüşünüz nedir?

Yazı hakkında yorumunuz nedir?
İsminiz Nedir